Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
Położenie
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich leży w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko – mazurskim. Jej powierzchnia wynosi 1732 km2, z czego 486 km2 zajmują jeziora. Jest to obszar wyjątkowy w skali całego kraju – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich uzyskała oficjalne miano najpiękniejszego regionu Europy i znalazła się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury. Do finału dotarła obok Morza Martwego, Wielkiego Kanionu Kolorado, Anielskiego Wodospadu w Wenezueli czy Kilimandżaro.
Prestiżowy magazyn National Geographic Traveler również wytypował 20 regionów na Ziemi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Wśród tego elitarnego zestawienia znalazły się m.in Mazury – obok Seszeli, Filipin, czy Nowego Jorku.
Idealne miejsce do inwestowania
Unikalna przyroda, mnogość lasów i jezior sprawia, że Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest szczególnie atrakcyjna pod względem turystycznym. Jednak te same cechy przyrodnicze decydują o ogromnych możliwościach gospodarczego wykorzystania obszaru, który ma do zaoferowania więcej, niż tylko obsługę wakacyjnego ruchu turystycznego. Na całym świecie KWJM słynie z nieskażonego środowiska, możliwości zdrowego życia, inwestycji w zielone technologie, smacznej i zdrowej żywności, ekologicznego rolnictwa oraz wysokiej jakości produktów i usług.
Szczególnie ważne są trzy tzw. Regionalne Inteligentne Specjalizacje. Są to:
- Ekonomia wody – specjalizacja bazująca na największych w kraju zasobach wód powierzchniowych, w związku z którymi w regionie może rozwijać się szereg działalności (od turystyki przez produkcję jachtów do produkcji maszyn do obróbki metali wykorzystujących strumień wodny)
- Drewno i meblarstwo -specjalizacjabazująca na jednych z największych w kraju zasobach leśnych oraz tradycjach związanych z tą gałęzią gospodarki
- Żywność wysokiej jakości -specjalizacjabazująca na silnej pozycji rolnictwa w regionie
Wszystkie trzy specjalizacje oparte są o naturalne zasoby Mazur, unikalne w skali kraju.
Doskonała lokalizacja i dostępność transportowa
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest bardzo dobrze połączona z krajową infrastrukturą transportową. Do granicy państwa z Obwodem Kaliningradzkim i przejścia granicznego w Bezledach jest zaledwie 90 km, co ułatwia wymianę handlową z Rosją. Transport towarów do klientów może odbywać się nie tylko za pomocą sieci drogowej, ale także transportu kolejowego oraz intermodalnego – porty morskie w Gdyni i Gdańsku odległe są zaledwie o ok. 300 km. Najbliższe lotnisko międzynarodowe Olsztyn-Mazury w Szymanach znajduje się o około 60 km od Mikołajek, a następnie w Gdańsku (285km) i Warszawie ( ok. 240 km).
Kurs na biznes
Probiznesowe nastawienie samorządów z terenu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz wsparcie instytucjonalne dla polskich i zagranicznych firm są wysoko cenione wśród inwestorów. Samorządy nie tylko nawiązują i zacieśniają współpracę z organizacjami wspierającymi przedsiębiorców na szczeblu krajowym i międzynarodowym, ale uzbroiły w pełni większość terenów pod przyszłe inwestycje. Szeroką gamę przywilejów oferuje także Warmińsko – Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Prowadząc działalność gospodarczą na terenie WMSSE, inwestor korzysta z pomocy publicznej przyznanej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub osób fizycznych, może także być zwolniony z podatku od nieruchomości. Poziom wsparcia jest zależny od wielkości przedsiębiorstwa.
Kadry dla biznesu
Mocną stroną Krainy Wielkich Jezior Mazurskich są niższe koszty pracy (wynagrodzeń) i wysoki poziom jej podaży. Bliskość Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który ściśle współpracuje z gospodarką, prowadząc bazę ofert technologiczno-usługowych. Współpracę tę koordynuje Centrum Innowacji i Transferu Technologii (CIiTT) pomagając efektywnie wykorzystywać wyniki badań naukowych pracowników uniwersytetu na potrzeby gospodarki.