Za nami już druga wizyta dziennikarzy organizowana na Mazurach. Tym razem przedstawiciele prasy ogólnopolskiej, branżowej, właściciele portali internetowych oraz blogerzy podróżowali po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich odwiedzając miejsca ściśle związane z produkcją zdrowej żywności oraz z turystyką.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Gospodarstwo Rybackie Mikołajki, gdzie zaproszeni dziennikarze mieli okazje poznać historię miejsca, jego ścieżkę rozwoju oraz oferowane usługi. Zaproszeni goście dowiedzieli się również jak produkowana jest tu żywność. Zajrzeliśmy za kulisy kuchni oraz odwiedziliśmy Restaurację na Wodzie, do której cumują jachty i łodzie.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny w Port & Chillout w Starych Sadach. To przepiękny port położony nad jeziorem Tałty, stanowiący wyjątkowo malownicze miejsce. Na terenie portu znajduje się Restauracja Pod Jabłoniami z urzekającym widokiem na jezioro. Restauracja ta prowadzi politykę Slow Food, a dania serwowane w karcie zależą od pór roku, dostępnych surowców oraz humoru kucharza. Przy wodzie znajduje się marina z 40 miejscami cumowniczymi.

Po skosztowaniu regionalnych przysmaków udaliśmy się Portu Mikołajki, należącego do jednego z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych polskich portów. Położona na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich marina, ciągnie do siebie rzeszę miłośników żeglarstwa z kraju i zagranicy. Port odwiedzany jest codziennie przez ponad 3000 osób, a cumuje do niego około 150 jachtów. Z uwagi na brak pogody niestety tego dnia wypłynięcie jachtem było niemożliwe. Na koniec udaliśmy się do Restauracji pod Złamanym Pagajem, by moc zaobserwować jedną z nowszych inwestycji Grupy Amax, zaprojektowanej przez projektanta z Mazur.

Na koniec dnia wzięliśmy udział w kolacji zorganizowanej w malowniczej Gospodzie pod Czarnym Łabędziem. W świat regionalnych przysmaków serwowanych podczas kolacji wprowadziła nas sama właścicielka Selwina Nowakowska, która z ogromną charyzmą i poczuciem humoru opowiadała o historii nazwy i miejsca. O możliwościach inwestycyjnych jakie oferuje region opowiedziała p. Barbary Mazurczyk – Wójt Gminy Miłki. Gospoda to jedyny tego rodzaju obiekt na Mazurach, łączący funkcję restauracji i muzeum. To właśnie tutaj przy blasku świec i lamp naftowych, wśród starych sprzętów, sieci rybackich i trzcin można odpocząć i rozkoszować się daniami oferowanymi przez Gburkę. Poza niepowtarzalnym klimatem starej zagrody atrakcją Gospody jest regionalna kuchnia serwująca specjały kuchni polskiej, pruskiej i litewskiej, bazujące na oryginalnych przepisach z przeszłości.

Następnego dnia udaliśmy się do Hotelu Mikołajki na śniadanie prasowe i spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 Burmistrzem Mikołajek p. Piotrem Jakubowskim, z Burmistrzem Miasta i Gminy Ruciane-Nida Piotrem Felińskim oraz z właścicielami obiektu. Przy śniadaniu wykonanym z regionalnych produktów, podczas luźnej rozmowy dziennikarze mogli dowiedzieć się o najnowszych inwestycjach miasta Mikołajki, o planach rozwoju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz o możliwościach inwestycyjnych dla nowych przedsiębiorców.

Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Hotelu Mikołajki. Tomasz Olbryś – kierownik działu marketingu hotelu, przedstawił nam historię inwestycji i plany budowy hotelu. Zajrzeliśmy też do najatrakcyjniejszych miejsc m.in. apartamentu z widokiem na jezioro Mikołajskie, czy pokoju
z możliwością zacumowania jachtu przy wyjściu na taras. Zdradzono nam również, że nie będzie to jedyna inwestycja operatora w tym mieście – o szczegółach dowiemy się niebawem.

Ostatnim punktem programu było zwiedzenie Hotelu Mikołajki. Tomasz Olbryś – kierownik działu marketingu hotelu, przedstawił nam historię inwestycji i plany budowy hotelu. Zajrzeliśmy też do najatrakcyjniejszych miejsc m.in. apartamentu z widokiem na jezioro Mikołajskie, czy pokoju
z możliwością zacumowania jachtu przy wyjściu na taras. Zdradzono nam również, że nie będzie to jedyna inwestycja operatora w tym mieście – o szczegółach dowiemy się niebawem.

Wizyta dziennikarzy odbyła się w ramach projektu „7 Cudów Mazur – promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich”. Organizatorem było Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oraz partnerzy projektu: Gmina Giżycko, Miasto Giżycko, Gmina Miłki, Gmina Orzysz, Gmina Ruciane Nida, Gmina Mikołajki, Gmina Mrągowo, Miasto Mrągowo, Gmina Ryn, Gmina Węgorzewo, Gmina Pisz.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Konkurs realizowany jest w ramach cyklu wydarzeń Konferencji Gospodarczo–Inwestycyjnych pod nazwą „Mazury to Biznes” w ramach projektu „7 Cudów Mazur -promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Działanie 1.4 Nowe modele biznesowe i ekspansja, Poddziałania 1.4.1 Promocja gospodarcza regionu.