„Zostaw serce na ziemi” to hasło przyświecające działalności Fundacji dla Transplantacji, założonej przez dr Zygmunta Kalicińskiego, kardiochirurga i muzyka. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w Polsce na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci.

Fundacja organizuje w tym roku, po raz pierwszy na Mazurach „Festiwal 12 Godzin – Serce Mazur”.  Wydarzenie odbędzie się 26 lipca 2020 r. w mrągowskim amfiteatrze. Podczas koncertu wystąpią: IRA, HLA4transplant (gościnnie Mirosław Kalisiewicz) oraz Alabama Band.
Festiwal jest częścią akcji „12 Godzin dla Życia”, mającej na celu zbiórkę środków na zakup specjalistycznego sprzętu do transportu serca.
Bilety dostępne są tutaj.

Obecnie w Polsce serce pobrane od dawcy przewożone jest w pojemniku z lodem. Od chwili zatrzymania jego bicia ulega ono destrukcji, którą niska temperatura nieco spowalnia. Taki sposób protekcji serca daje jedynie 4 godziny, w których musi zmieścić się pobranie organu, transport i operacja. Zakup sprzętu pozwoli wydłużyć czas życia serca do 12 godzin, a tym samym dać szansę pacjentom, których operacje są wyjątkowo skomplikowane i wymagają więcej czasu.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich w ostatnią niedzielę lipca stanie się wakacyjnym sercem akcji 12 Godzin dla Życia, co mamy nadzieję przyczyni się do wzrostu świadomości o transplantologii, nie tylko wśród mieszkańców, ale również wypoczywających na Mazurach turystów.