Biznes na Mazurach? Naturalnie! dodano: 2021-04-22 09:50:39

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 powstało w 2015 roku na gruncie przekonania, że „razem możemy więcej”. Łącząc siły samorządów położonych wokół Wielkich Jezior Mazurskich, udało się osiągnąć cele zauważalne w skali całego regionu. Szukając innowacyjnych rozwiązań, zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju, możemy inwestować w coraz lepszą dla środowiska infrastrukturę, a jednocześnie budzić w mieszkańcach świadomość ekologiczną.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest unikatem nie tylko na skalę kraju, ale także Europy. Na całym kontynencie niewiele jest miejsc, w których znajduje się tak rozległy i bogaty przyrodniczo kompleks ponad dwóch i pół tysiąca jezior, połączonych ze sobą rzekami i kanałami. Wielkie Jeziora Mazurskie to sieć akwenów o powierzchni blisko 500 km2, lasy rozpościerające się na jednej trzeciej województwa – kraina różnorodnej fauny i bujnej flory. 100 tys. ha zajmuje Puszcza Piska z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Puszcza jest położona na terenie 16 gmin i aż 3 województw, ale jej największa część leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Aby chronić przyrodę utworzono tu wiele rezerwatów, z czego aż pięć to ścisłe rezerwaty ochrony przyrody.

Rosnąca świadomość społeczna oraz zasada odpowiedzialnego biznesu zaczyna odgrywać na Mazurach coraz większą rolę. Zmienia się kierunek myślenia z jednowymiarowego na wielowymiarowy, przewidujący skutki naszych działań w przyszłości. Rośnie liczba lokalnych przedsiębiorstw, które świadomie realizują strategię zrównoważonego rozwoju, dążąc do zwiększenia przychodów z jednoczesnym zachowaniem użyteczności społecznej oraz ekologicznej. Dlatego mazurscy przedsiębiorcy szukają innowacyjnych rozwiązań i czują się częścią regionu, doceniając jego unikatowe walory. Dzięki takiemu podejściu budują nową jakość marki, firmy czy osoby w oczach nowoczesnego świadomego odbiorcy.

Duże firmy dostosowują się do rosnących wymogów środowiskowych, wprowadzają nowe procedury. Małe – takie jak agroturystyki czy manufaktury spożywcze – budują wokół tego pojęcia swoją biznesową tożsamość. Duże przedsiębiorstwa realizują zrównoważony rozwój w poszanowaniu środowiska, przede wszystkim koncentrując się na minimalizowaniu szkód.

„Naszą nową inwestycję, proszkownię, wyposażyliśmy w nowoczesną kotłownię gazową, która nie zanieczyszcza powietrza.”
Marcin Piwowarczyk, dyrektor mrągowskiego oddziału Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

„Biogazownie i fotowoltaiki to nasza przyszłość. Trzeba inwestować w odnawialną energię – zarabiać na tym i jednocześnie spłacać dług zaciągany przez lata u natury.”
Jan Rzymowski, właściciel gospodarstwa rolnego w Upałtach

„Odniesienie do kontekstu krajobrazowego i kulturowego jest dla nas ważne. Staramy się tworzyć obiekty w taki sposób, aby uzupełniały przestrzeń, a nie z nią konkurowały.”
Karolina Czupryniak, właścicielka pracowni Chiliart Architekci w Giżycku

Zarówno w przedsiębiorstwach i organizacjach, jak i mieszkańcach Mazur budzi się świadomość, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność nie tylko za teraźniejszość, lecz i przyszłość, którą kształtują dla innych. Wymaga to nowego podejścia i zmiany dotychczasowego myślenia. Ich osiągnięcie nie wydarzy się z dnia na dzień, jednak ten proces się rozpoczął, a trend zrównoważonego rozwoju staje się bardziej powszechny.

Działając wspólnie, możemy nie tylko zadbać o dobry klimat do życia, wypoczynku i prowadzenia biznesu, ale także zatroszczyć się o przyrodę Mazur, która jest największym bogactwem regionu.

Po więcej inspiracji zapraszamy do naszej publikacji.