
Informacje ogólne
Gmina Wiejska Mrągowo o powierzchni 295,14 km2 jest położona w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości ok. 60 km od stolicy województwa, w powiecie mrągowskim. Gmina graniczy z następującymi gminami: Gminą Miejską Mrągowo, Gminą Kętrzyn, Gminą Ryn, Gminą Mikołajki, Gminą Piecki, Gminą Sorkwity i Gminą Reszel. Na terenie gminy znajdują się 64 miejscowości wiejskie, a teren ten obecnie zamieszkuje 7,916 tys. mieszkańców.
Administracyjnie gmina podzielona jest na 31 sołectw (Bagienice, Bagienice Małe, Boża Wólka, Boże, Budziska, Gązwa, Grabowo, Gronowo, Karwie, Kiersztanowo, Kosewo, Krzywe, Lembruk, Marcinkowo, Mierzejewo, Młynowo, Muntowo, Nikutowo, Notyst Mały, Nowe Bagienice, Probark, Polska Wieś, Popowo Salęckie, Ruska Wieś, Rydwągi, Szczerzbowo, Szestno, Użranki, Wierzbowo, Wyszembork, Zalec).
Powiat Mrągowski to pięć jednostek administracyjnych: Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo, Miasto i Gmina Mikołajki, Gmina Piecki, Gmina Sorkwity. Malowniczo położone pomiędzy jeziorami Czos i Juno. Siedzibą władz samorządowych powiatu jest Miasto Mrągowo położone w ciągu dróg krajowych nr 16 i 59 w odległości ok. 60 km od Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w miejscowości Szymany.
Część powierzchni Powiatu Mrągowskiego zajmuje Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie” – jest drugim, co do wielkości obszarem tego typu w Polsce.
czytaj więcej
Infrastruktura
Łączna długość dróg krajowych na terenie Gminy Mrągowo wynosi 34 km – droga nr 16 relacji: Dolna Grupa – Grudziąc –Iława – Ostróda – Olsztyn – Mrągowo – Ełk – Augustów i droga nr 59 – Ostrołęka – Mrągowo – Giżycko. Łączna długość dróg wojewódzkich na terenie gminy wynosi 22 km – droga nr 600 (Mrągowo – Szczytno) i droga nr 591 (Mrągowo – Kętrzyn).
Podstawę siatki dróg w gminie stanowią drogi powiatowe o łącznej długości ok. 125 km. Pełnią one funkcję głównych powiązań sieci osadniczej na jej terenie. Uzupełnieniem głównej sieci dróg są drogi gminne o łącznej długości 123,9 km o nawierzchni bitumicznej i gruntowej, obsługujące sieć osadniczą, ośrodki turystyczne, zapewniające dojazd do pól i lasów.
czytaj więcej
Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia
Wg stanu na dzień 31.12 2018r. w ewidencji gminnej, Gmina Mrągowo liczyła 7.961 mieszkańców, czyli zamieszkuje ją 15,8% ludności powiatu. Gęstość zaludnienia na terenie gminy wynosi 27 mieszkańców na 1 km2,a więc jest nieco wyższa niż przeciętna dla gmin wiejskich województwa.
Liczba ludności bezrobotnej zarejestrowanej pod koniec 2013 roku w gminie Mrągowo wynosiła 682 osoby, co stanowi 16% bezrobotnych w powiecie mrągowskim.
Przedsiębiorcy
Wg danych CEIDG za rok 2018 w Gminie Mrągowo ilość zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, które mają główne miejsce prowadzenia działalności w gminie Mrągowo obejmowała 411 pozycji, z czego status „aktywny” posiadało 312 podmiotów. W tym najwięcej jednostek działało w sekcji: konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, budownictwo, sprzedaż detaliczna, produkcja wyrobów z drewna, transport drogowy.
Podstawowe gałęzie gospodarki w Gminie Mrągowo to:
- działalność związana z obsługą turystyki – z uwagi na uwarunkowania przyrodniczo-krajobrazowe,
- rolnictwo (szczególnie chów i hodowla zwierząt, przede wszystkim bydła oraz drobiu),
- przetwórstwo przemysłowe (szczególnie produkcja wyrobów z drewna, produkcja wyrobów metalowych, produkcja artykułów spożywczych).
czytaj więcej
Oferta inwestycyjna
Działki pod zabudowę mieszkaniowo – hotelową przy Górze Czterech Wiatrów:
- działka 0,1930 ha (nr 476/6 obręb Probark),
- działka 0,2254 ha (nr 476/7 obręb Probark),
- działka 0,5294 ha (nr 476/8 obręb Probark),
- działka 0,3486 ha (nr 476/9 obręb Probark),
- działka 0,3912 ha (nr 476/10 obręb Probark),
- działka 0,6133 ha (nr 476/11 obręb Probark)
LINK do ofert inwestycyjnych
Turystyka
Z uwagi na uwarunkowania przyrodniczo-krajobrazowe działalność związana z obsługą turystyki stanowi gałąź gospodarki Gminy Mrągowo.
Do największych atutów turystycznych Gminy Mrągowo można zaliczyć:
- bliskość miasta Mrągowa, które oferuje szeroką gamę atrakcji i imprez. Miejscowości położone na terenie gminy wokół miasta stanowią doskonałą bazę noclegową
- południowo-wschodnia część gminy położona w otulinie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, wśród lasów i jezior, oferująca znakomite warunki wypoczynku. Liczne jeziora i lasy na terenie całej gminy
- atrakcje przyrodnicze (Mazurski Park Krajobrazowy, obszary Natura 2000, rezerwat Gązwa), rekreacyjno-sportowe (przede wszystkim całoroczny ośrodek sportów Góra Czterech Wiatrów z wyciągiem narciarskim, dobrze oznakowane szlaki piesze i rowerowe, ścieżki dydaktyczne itp.), atrakcje turystyczne (Szestno – Średniowieczna Wieś, Ogrody Pokazowe i Motylarnia w Marcinkowie, Mini-ZOO „Nasza zagroda” w Polskiej Wsi, Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym) bliskość atrakcji w okolicznych gminach: szlak rzeki Krutyń (102 km), szlak rzeki Dajna (33 km)
Na terenie Gminy Mrągowo działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi prowadzi ok. 100 obiektów z ponad 700 miejscami noclegowymi.
czytaj więcej
Wydarzenia i kultura
Podstawową instytucją kultury jest Biblioteka Publiczna Gminy Mrągowo w Kosewie, która funkcjonuje od 1956 roku. W skład placówki wchodzą także filia w Szestnie i Wyszemborku. Biblioteki wyposażone są w komputery z dostępem do Internetu, z którego mogą korzystać czytelnicy.
Na terenie Gminy Mrągowo znajduje się 35 obiektów zabytkowych objętych ochroną prawną na podstawie wpisu do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego, prowadzonym przez Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wśród obiektów zabytkowych przeważają cmentarze (13 cmentarzy ewangelickich, ewangelicko-augsburskich).
Ponadto rejestrem wojewódzkim objęto 2 kościoły w Szestnie i Użrankach z XV w., XIX – wieczny dwór w Gronowie oraz Szestnie, ruiny zamku i park zamkowy w Szestnie (XVIII-XIX w.). oraz Zespół Folwarczny Boże z XIX w. Gminna ewidencja zabytków Gminy Mrągowo obejmuje 437 pozycji.
Poza zabytkami wpisanymi do wojewódzkiego rejestru zabytków, obejmuje także obiekty nierejestrowane. Są to przede wszystkim zabytki budownictwa murowanego w typie wiejskim (budynki mieszkalne), obiekty użyteczności publicznej oraz sakralne.
Na terenie gminy znajduje się 246 stanowisk archeologicznych, w tym 5 stanowisk archeologicznych objętych ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.
czytaj więcej
Statystyczne Vademecum Samorządowca
LINK do statystycznego portretu gminy