
Informacje ogólne
Gmina Pisz położona jest w południowo-wschodniej części Mazur. Jest tu 11 jezior, wśród których króluje jezioro Śniardwy – największe w Polsce. Większość jezior połączona jest ze sobą rzekami i kanałami. Na terenie gminy znajduje się część Puszczy Piskiej, która wciąż zachwyca bogactwem natury i pierwotną dzikością.
Największym miastem rejonu jest Pisz. Nazywany jest on bramą Mazur – tu bowiem rozpoczyna się szlak żeglugi Wielkich Jezior Mazurskich. Szlakiem tym można dopłynąć aż do Węgorzewa. Miasto przecina malownicza rzeka Pisa wypływająca z jeziora Roś. Drogą wodną Pisa – Narew można dopłynąć do Wisły.
Pisz zajmuje powierzchnię 10,04 km2, co stanowi 0,6 % powierzchni powiatu piskiego. Gmina Pisz to największa obszarowo gmina w Polsce – jej powierzchnia wynosi 634,8 km2. Użytki rolne stanowią 28%, natomiast użytki leśne 45%. Liczba ludności w gminie wynosi 27 908 osób, z czego w mieście zamieszkują 19 702 osoby.
czytaj więcej
Infrastruktura
Na terenie gminy Pisz znajduje się ponad 133 km dróg gminnych, 171,7 km dróg powiatowych i 52,4 km dróg krajowych. Przez miasto i gminę przebiegają dwie drogi krajowe: Nr 63 (Łomża – Kolno – Pisz – Orzysz – Giżycko – Węgorzewo – Granica Państwa), Nr 58 (Ruciane Nida – Pisz – Biała Piska – Szczuczyn).
Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia
………
Przedsiębiorcy
Gospodarka gminy oparta jest w głównej mierze na lokalnych zasobach naturalnych i opiera się na dwóch filarach rolnictwie oraz leśnictwie. Na obszarze miasta jest skupiona prawie cała działalność produkcyjna, handlowa i usługowa.
W gminie Pisz dominują małe firmy zatrudniające kilku pracowników. Najczęściej są to zakłady zajmujące się usługami budowlanymi lub leśnymi, przetwórstwem drewna czy sezonową działalnością gastronomiczną i hotelarską. Wynika to ze specyfiki regionu i jego położenia oraz dostępu do leśnych kompleksów i jezior. Coraz większe nadzieje wiąże się także z przemysłem turystycznym, gdyż na tych terenach istnieją odpowiednie uwarunkowania przyrodnicze.
czytaj więcej
Oferta inwestycyjna
Od lat pracujemy nad stworzeniem jak najlepszych warunków przedsiębiorcom, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą w naszej gminie. Razem z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługujemy w ramach porozumienia projekty inwestycyjne.
Zarówno przedstawiciele PAIiIZ jak i przeszkoleni pracownicy Urzędu Miejskiego wspierają inwestorów w trakcie przygotowania i realizacji inwestycji. Z ofertą inwestycyjną można zapoznać się pod linkiem
LINK do ofert inwestycyjnych
czytaj więcej
Turystyka
Turyści, którzy zatrzymają się tutaj chociaż na krótko, znajdą z pewnością dwie rzeczy: gościnność i uprzejmość mieszkańców. Do dyspozycji gości są pięknie położone hotele, pensjonaty, kempingi, ośrodki turystyczne i gospodarstwa agroturystyczne. Wszędzie tam można skosztować wyśmienitych regionalnych potraw.
Puszcza Piska jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym w Europie. Wciąż zachwyca bogactwem natury, a przy tym zachowała wiele ze swej pierwotnej dzikości. Liczne bagna oraz mokradła, zatopione w niej niczym perły jeziora, meandrujące rzeki, różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok leśnej krainy. W najbogatszym przyrodniczo fragmencie Puszczy utworzono Mazurski Park Krajobrazowy.
Ziemi Piska to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i nieskażonej przyrody: żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, rowerzystów, zwolenników jazdy konnej i pieszych wędrówek. Znajdą tu oni wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, piękne tereny do odbywania wędrówek pieszych, rowerowych i konnych, kajakarzy zauroczą dziewicze krajobrazy rzeki Pisy. Latem turyści mogą uczestniczyć w licznych organizowanych w regionie imprezach.
A wieczorem w restauracjach, kawiarniach i dyskotekach mogą miło spędzić czas i starsi, i młodzież.
czytaj więcej
Wydarzenia i kultura
………..
Statystyczne Vademecum Samorządowca
LINK do statystycznego portretu gminy