
Informacje ogólne
Gmina Ryn położona jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie giżyckim. Zlokalizowana jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, tym samym posiada duży potencjał turystyczny ze względu na położenie i panujące warunki przyrodnicze.
Ryn leży nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Do Jeziora Ryńskiego można dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy (20km) i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą wpływa się do centrum miasta. Jezioro Ołów jest jednym z najczystszych w okolicy i jest objęte strefą ciszy. Wokół jeziora znajduje się ścieżka spacerowo – rekreacyjna o długości ponad 4 km.
W 2012 r. miasto Ryn przystąpiło do Sieci Miast Cittaslow. Walory przyrodnicze, dziedzictwo historyczne, dobra jakość życia oraz spokój, jaki można tu zaznać, powoduje, że miasto idealnie wpisuje się w ideę sieci miast Cittaslow.Do mocnych stron gminy należą: duży potencjał turystyki, jako ważnej gałęzi gospodarki, zasoby przyrodnicze i krajobrazowe, atrakcyjna lokalizacja, potencjalnie atrakcyjne tereny inwestycyjne, brak uciążliwego przemysłu. Na terenie gminy dominującymi działami gospodarki są rolnictwo, turystyka, drobny przemysł związany szczególnie z surowcem jakim jest las oraz drobne usługi.
czytaj więcej
Infrastruktura
Gmina Ryn obejmuje powierzchnię 204,54 km², z czego ponad 115 km² (56%) stanowią użytki rolne, 52,25 km² (25%) stanowią obszary leśne oraz blisko 22 km² (ok. 10%) zajmują wody (jeziora i kanały).
W gminie Ryn jest dobrze rozwinięta sieć kanalizacyjna, której długość osiągnęła ponad 187 km. Na obecną chwilę ok. 98% gospodarstw wiejskich na terenie gminy Ryn jest skanalizowanych i posiada dostęp do bieżącej wody. Wpływa to na poprawę jakości i komfortu życia mieszkańców oraz turystów wypoczywających na tym terenie. Na atrakcyjność turystyczną miasta wpływa także rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura portowa z Ekomariną nad Jeziorem Ryńskim. Dodatkowo nad jeziorem Ołów znajduje się plaża miejska z pomostem, a w pobliżu pomost do wędkowania oraz wiaty z miejscem na ognisko, boisko do siatkówki oraz siłownia plenerowa. W Rynie znajduje się także stadion miejski oraz boisko orlik (boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne). Na terenie gminnych sołectw również znajdują się tereny sportowo – rekreacyjne.
W skład infrastruktury technicznej gminy wchodzą urządzenia, sieci przesyłowe (kanalizacyjna, sanitarna, energetyczna, teleinformatyczna), trakty komunikacyjne, a także zasoby mieszkaniowe. Dla zwiększenia jakości życia mieszkańców i zatrzymania w miejscowości rodzin z dużym potencjałem rozwojowym, gmina zrealizowała Gminny Program Budowy Mieszkań Komunalnych „Dla Zaradnych”, w ramach którego powstał budynek z 24 lokalami mieszkalnymi.
W granicach administracyjnych gminy Ryn układ komunikacji drogowej tworzą drogi: krajowa, wojewódzkie, powiatowe, gminne. Przez gminę Ryn przebiega droga krajowa nr 59, która stanowi podstawowe połączenie komunikacyjne gminy z sąsiednimi gminami oraz najbliższymi miastami m.in. z miastem Giżycko i z miastem Mrągowo.
W Rynie infrastruktura drogowa jest w dobrym stanie technicznym. Większość dróg w mieście jest pokryta nawierzchnią bitumiczną. Główne drogi na obszarach wiejskich są także pokryte nawierzchnią bitumiczną, natomiast pozostałe to drogi o nawierzchni żwirowej.
czytaj więcej
Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia
Liczba ludności Gminy Ryn wynosi 5740 osób. Ludność w wieku produkcyjnym wynosi 3646 osób. Według danych z GUS z końca 2017 r. stopa bezrobocia w gminie wynosiła 13,1 %. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie Ryn wynosi 3 663,45 zł.
28,6 % aktywnych zawodowo mieszkańców gminy Ryn pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 22,3 % w przemyśle i budownictwie, a 14,7 % w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz 2,3 % pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości).
czytaj więcej
Przedsiębiorcy
Główni pracodawcy
- Hotel Zamek Ryn –znajduje się w zabytkowym zamku z XIV wieku. W skład kompleksu wchodzi: hotel, restauracje oraz SPA;
- Przedsiębiorstwo JOCZ -podmiot gospodarczy powstały w 1986r., prowadzi działalność z zakresu stolarki, głównie okiennej;
- Tartak-Stolarnia R. Stasiak -specjalizuje się ona w budowaniu domów z litych bali oraz mebli drewnianych;
- Spółdzielnia Inwalidów „Pokój” – działalność założona w 1954 roku. W Spółdzielni zatrudnione są osoby niepełnosprawne o różnym stopniu niepełnosprawności. Obecnie funkcjonuje jako zakład pracy chronionej. Specjalizujący się w branży odzieżowej i elektrotechnicznej;
- Urząd Miasta i Gminy Ryn;
- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rynie
- Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki
czytaj więcej
Oferta inwestycyjna
Ze względu na swoje położenie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz panujące warunki przyrodnicze, Ryn jest gminą o dużym potencjale turystycznym. W ofercie inwestycyjnej Ryn posiada tereny przeznaczone właśnie pod turystykę i rekreacje, ale także obszary przeznaczone na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług nieuciążliwych oraz cele przemysłowo-produkcyjno-składowe i usługowe. Wszystkie tereny inwestycyjne objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Tereny inwestycyjne w Gminie Ryn:
– Ryn ul. Podmiejska, działka nr 42/17, pow. 0,5167 ha, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: 3.P/U – przemysłowo-produkcyjno-składowe i usługowe, klasa gruntów: Bp – zurbanizowane tereny niezabudowane 0,0400 ha, RIVa – grunty orne 0,0239 ha, RV – grunty orne 0,1527 ha, RVI – grunty orne 0,3001 ha
– Ryn ul. Podmiejska, nr działki 42/15, 42/30, pow. 0,3199 ha, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: 3.P/U – przemysłowo-produkcyjno-składowe i usługowe, klasa gruntów: Ba – tereny przemysłowe 0,0706 ha, RIVb – grunty orne 0,1788 ha, PsVI – pastwisko 0,0705 ha
– Ryn ul. Podmiejska, działka nr 35/11, 40/9, pow. 2,2901 ha, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: 2.MN(U) – mieszkaniowa jednorodzinna z dopuszczeniem usług, 22.Z – zieleń, klasa gruntów: RIIIb – grunty orne 0,37 ha, RIVa – grunty orne 0,59 ha, RIVb – grunty orne 0,7766 ha, RV – grunty orne 0,1161 ha, RVI – grunty orne 0,4374 ha
– Ryn ul. Kopernika, działka nr 172/6, 179, 185, 186, 188/10, pow. ok. 3,33 ha, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego: 2.MN(U) – mieszkaniowa jednorodzinna z dopuszczeniem usług, 22.Z – zieleń, klasa gruntów: Bp – zurbanizowane tereny nie zabudowane 0,754 ha, RIVb – grunty orne 0,4028 ha, RV – grunty orne 0,515 ha, ŁIV – łąka 0,56 ha, ŁV – łąka 0,4395 ha, ŁVI – łąka 0,3809 ha, PsV – pastwisko 0,088 ha, N – nieużytek 0,2506 haLINK do ofert inwestycyjnych
Link do ofert inwestycyjnych
czytaj więcej
Otoczenie biznesu
W ramach promocji Gminy prowadzony jest portal miasta: www.miastoryn.pl oraz fanpage na Facebooku: Miasto Ryn, gdzie podawane są informacje o wszelkich działaniach, wydarzeniach czy inwestycjach w Gminie Ryn. Posiadamy stałą rubrykę w Gazecie Giżyckiej, gdzie co tydzień również podawane są bieżące informacje z Gminy. Korzystamy również z form promocji gminy w ramach okazjonalnych audycji telewizyjnych.
Turystyka
Atrakcje turystyczne
Ścieżka spacerowo-rekreacyjna wokół Jeziora Ołów – ścieżka została zbudowana w 2011 r. Jest doskonałym miejscem zarówno pieszych, jak i rowerowych wędrówek. Można nią obejść dookoła piękne i malownicze jezioro Ołów. Nad jeziorem znajdują się zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami.
Nabrzeże jeziora Ryńskiego – to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc na Mazurach. Jego wyjątkowość polega również na tym, że można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy (20km) i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą wpływa się niemal do centrum miasta.W 2018 r. zostało zagospodarowane nabrzeże Jeziora Ryńskiego w ramach Ryńskiego Centrum Żeglarstwa, co zwiększyło atrakcyjność turystyczną miasta oraz lepsze zagospodarowanie nabrzeża jeziora Ryńskiego, szczególnie z punktu widzenia żeglarzy, ze względu na sprawniejszą komunikację z pobliskiej Ekomariny. Teren ten stał się również miejscem spotkań i wypoczynku lokalnej społeczności a także turystów. Dodatkowo została wybudowana scena, która wraz z wykonanym umocnieniem na skarpie w formie schodów, z jednoczesną możliwością siedzenia może pełnić funkcję zewnętrznego amfiteatru.
Ekomarina – Ekologiczna miniprzystań Ekomarina nad Jeziorem Ryńskim, została oddana do użytku w czerwcu 2013 roku. Przystań żeglarska jest usytuowana niemal w centrum miasta, przy odrestaurowanej promenadzie. Ekomarina zapewnia znakomite warunki dla żeglarzy:
- Dwa pomosty pływające z miejscami do cumowania na 60 szt. jachtów z instalacja elektryczną i wodociągową oraz z systemem odbioru ścieków i wód zęzowych z jachtów, systemu odbioru odpadów z jachtów
- Pomost stały z miejscami na 30 szt. jachtów
- Pomieszczenia sanitarne wraz z instalacjami i całą infrastrukturą techniczną
- Slip do wodowania jachtów i sprzętu pływającego z mostem zwodzonym.
Wieża ciśnień – zabytkowa wieża ciśnień została poddana rewitalizacji, którą zakończono w tym roku. Inwestycja ta polegała na rewitalizacji zabytkowej wieży ciśnień w Rynie z odnowieniem zewnętrznej elewacji, wnętrza wraz z węzłem sanitarnym oraz budowie tarasu widokowego wokół wieży i innymi elementami do wykorzystania potencjału rewitalizowanej wieży, jako punktu widokowego.
Place ze strefą zieleni i małej architektury w obszarze nabrzeża jeziora Ryńskiego – inwestycja ta została zrealizowana w czerwcu 2018 r. Powstał plac do rekreacji i wypoczynku z fontanną (podświetlaną światłami LED) i elementami małej infrastruktury. Zagospodarowana przestrzeń jest wykorzystywana przez mieszkańców i turystów, którzy chętnie spędzają czas wolny przy fontannie. Dodatkowo powstałe parkingi spełniają zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w mieście, szczególnie w okresie letnim, gdzie do miasta przyjeżdża duża ilość turystów.
czytaj więcej
Wydarzenia i kultura
- Majówka, otwarcie sezonu
- Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryn – maj, Strzelnica Sportowa „Sokół” w Rynie.
- Żeglarski Festyn Rodzinny – lipiec, Ekomarina przy nabrzeżu Jeziora Ryńskiego, w trakcie imprezy m.in. regaty o Puchar Prezesa ryńskiej Ekomariny a także wiele atrakcji dla rodziców i dzieci.
- Dni Rynu – lipiec, w programie wiele atrakcji, m.in.: turnieje sportowe, jarmark regionalny, festyn rodzinny z konkursami i zabawami dla dzieci oraz dorosłych, koncerty a także spektakle teatralne i dzień otwarty Muzeum.
- Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem – sierpień, nabrzeże Jeziora Ryńskiego, festyn kulinarny, w programie m.in. Mistrzostwa Polski w Rzucie Ogórkiem – Parami oraz Regionalny Konkurs na Najlepszy Smalec i Ogórki Kiszone.
- Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria” – sierpień, wydarzenie rozpoczyna się barwną paradą średniowieczną ulicami miasta. Do stałych punktów programu należą turnieje: rycerski i konny, pokazy walk rycerskich, konkursy i zabawy plebejskie, średniowieczne scenki rodzajowe a także wieczorne widowisko historyczno – batalistyczne w amfiteatrze nad jeziorem Ołów. Całemu wydarzeniu towarzyszy jarmark rękodzieła z pokazami warsztatowymi dawnego rzemiosła.
- Niedziela Cittaslow – ostatnia niedziela września. Świętowanie tego wydarzenia rozpoczyna się już w tygodniu poprzedzającym niedzielę. W Rynie podczas Tygodnia Cittaslow odbywają się imprezy edukacyjne, kulturalne i sportowe, promujące dobre życie w miastach sieci Cittaslow oraz przybliżające mieszkańcom wiedzę o ruchu Cittaslow i korzyściach jakie ze sobą niesie.
Statystyczne Vademecum Samorządowca
LINK do statystycznego portretu gminy