Gmina Rynpowiat giżycki

  • powierzchnia 205 km2
  • demografia 5740 mieszkańcow
  • gospodarka 470 podmiotów gospodarczych

Informacje ogólne

Gmina Ryn położona jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie Warmińsko-Mazurskim, w powiecie giżyckim. Zlokalizowana jest na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, tym samym posiada duży potencjał turystyczny ze względu na położenie i panujące warunki przyrodnicze.
Ryn leży nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. Do Jeziora Ryńskiego można dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy (20km) i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą wpływa się do centrum miasta. Jezioro Ołów jest jednym z najczystszych w okolicy i jest objęte strefą ciszy. Wokół jeziora znajduje się ścieżka spacerowo – rekreacyjna o długości ponad 4 km.

czytaj więcej

Infrastruktura

Gmina Ryn obejmuje powierzchnię 204,54 km², z czego ponad 115 km² (56%) stanowią użytki rolne, 52,25 km² (25%) stanowią obszary leśne oraz blisko 22 km² (ok. 10%) zajmują wody (jeziora i kanały).

czytaj więcej

Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia

Liczba ludności Gminy Ryn wynosi 5740 osób. Ludność w wieku produkcyjnym wynosi 3646 osób. Według danych z GUS z końca 2017 r. stopa bezrobocia w gminie wynosiła 13,1 %. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie Ryn wynosi 3 663,45 zł.

czytaj więcej

Przedsiębiorcy

Główni pracodawcy

  • Hotel Zamek Ryn –znajduje się w zabytkowym zamku z XIV wieku. W skład kompleksu wchodzi: hotel, restauracje oraz SPA;
  • Przedsiębiorstwo JOCZ -podmiot gospodarczy powstały w 1986r., prowadzi działalność z zakresu stolarki, głównie okiennej;
  • Tartak-Stolarnia R. Stasiak -specjalizuje się ona w budowaniu domów z litych bali oraz mebli drewnianych;
czytaj więcej

Oferta inwestycyjna

Ze względu na swoje położenie na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz panujące warunki przyrodnicze, Ryn jest gminą o dużym potencjale turystycznym. W ofercie inwestycyjnej Ryn posiada tereny przeznaczone właśnie pod turystykę i rekreacje, ale także obszary przeznaczone na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług nieuciążliwych oraz cele przemysłowo-produkcyjno-składowe i usługowe. Wszystkie tereny inwestycyjne objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Tereny inwestycyjne w Gminie Ryn:

czytaj więcej

Otoczenie biznesu

W ramach promocji Gminy prowadzony jest portal miasta: www.miastoryn.pl oraz fanpage na Facebooku: Miasto Ryn, gdzie podawane są informacje o wszelkich działaniach, wydarzeniach czy inwestycjach w Gminie Ryn. Posiadamy stałą rubrykę w Gazecie Giżyckiej, gdzie co tydzień również podawane są bieżące informacje z Gminy. Korzystamy również z form promocji gminy w ramach okazjonalnych audycji telewizyjnych.


Turystyka

Atrakcje turystyczne

Ścieżka spacerowo-rekreacyjna wokół Jeziora Ołów – ścieżka została zbudowana w 2011 r. Jest doskonałym miejscem zarówno pieszych, jak i rowerowych wędrówek. Można nią obejść dookoła piękne i malownicze jezioro Ołów. Nad jeziorem znajdują się zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami.

czytaj więcej

Wydarzenia i kultura

  • Majówka, otwarcie sezonu
  • Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ryn – maj, Strzelnica Sportowa „Sokół” w Rynie.
  • Żeglarski Festyn Rodzinny – lipiec, Ekomarina przy nabrzeżu Jeziora Ryńskiego, w trakcie imprezy m.in. regaty o Puchar Prezesa ryńskiej Ekomariny a także wiele atrakcji dla rodziców i dzieci.
  • Dni Rynu – lipiec, w programie wiele atrakcji, m.in.: turnieje sportowe, jarmark regionalny, festyn rodzinny z konkursami i zabawami dla dzieci oraz dorosłych, koncerty a także spektakle teatralne i dzień otwarty Muzeum.
  • Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem – sierpień, nabrzeże Jeziora Ryńskiego, festyn kulinarny, w programie m.in. Mistrzostwa Polski w Rzucie Ogórkiem – Parami oraz Regionalny Konkurs na Najlepszy Smalec i Ogórki Kiszone.
  • Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria” – sierpień, wydarzenie rozpoczyna się barwną paradą średniowieczną ulicami miasta. Do stałych punktów programu należą turnieje: rycerski i konny, pokazy walk rycerskich, konkursy i zabawy plebejskie, średniowieczne scenki rodzajowe a także wieczorne widowisko historyczno – batalistyczne w amfiteatrze nad jeziorem Ołów. Całemu wydarzeniu towarzyszy jarmark rękodzieła z pokazami warsztatowymi dawnego rzemiosła.
  • Niedziela Cittaslow – ostatnia niedziela września. Świętowanie tego wydarzenia rozpoczyna się już w tygodniu poprzedzającym niedzielę. W Rynie podczas Tygodnia Cittaslow odbywają się imprezy edukacyjne, kulturalne i sportowe, promujące dobre życie w miastach sieci Cittaslow oraz przybliżające mieszkańcom wiedzę o ruchu Cittaslow i korzyściach jakie ze sobą niesie.

Statystyczne Vademecum Samorządowca

LINK do statystycznego portretu gminy