Gmina Węgorzewopowiat węgorzewski
- powierzchnia 341 km2
- demografia 16878 mieszkańcow
- gospodarka 1386 podmiotów gospodarczych
Informacje ogólne
Miasto Węgorzewo położone jest w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie węgorzewskim. Miasto usytuowane na wysokości 131 m n.p.m. zajmuje obszar 10,88 km2.
Od północnej części gmina Węgorzewo graniczy z obwodem Kaliningradzkim, należącym do Rosji. Miasto leży nad jeziorami Mamry i Święcajty, a przecina je rzeka Węgorapa.
Węgorzewo jest początkiem szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, co stanowi o jego turystycznym charakterze i w pewnym sensie determinuje zarówno rozwój gospodarczy i przestrzenny. Węgorzewo jest atrakcyjną bazą wypadową dla amatorów sportów wodnych oraz doskonałym miejscem na przystanek w trakcie rejsów po okolicznych jeziorach.
Jak we wszystkich miejscowościach regionu, również i tutaj przyroda stworzyła idealne warunki dla żeglarstwa, kajakarstwa i innych sportów wodnych.
Miasto, ze względu na fakt, iż to właśnie tutaj zaczyna się szlak żeglugowy, przez wielu turystów nazywane jest „Bramą Mazur”. Węgorzewo zachęca nie tylko do aktywności związanej z wodą, ale również do jazdy na rowerze.
Węgorzewo, któremu przywrócono w 2002 roku funkcję miasta powiatowego spełnia rolę zaplecza usługowo – produkcyjnego dla rolnictwa.
Dla liczącego ponad 11 000 mieszkańców miasta duże znaczenie ma turystyka, ograniczona niestety do sezonu letniego. Okolice Węgorzewa są bardzo malownicze. Zachęcają do zwiedzania, uprawiania turystyki kwalifikowanej i sportów o każdej porze roku.
Infrastruktura
Węgorzewo, będące miastem powiatowym pełni funkcję lokalnego węzła komunikacyjnego, charakteryzując się dość korzystnym powiązaniem sieci komunikacyjnej, zapewniającej dogodne połączenie z lokalnymi miejscowościami oraz ponadlokalnymi dużymi ośrodkami miejskimi. Podstawą tego układu są przede wszystkim droga wojewódzka i krajowa przebiegające przez miasto, obsługujące zarazem dużą cześć ruchu wewnętrznego.
W sieci drogowej funkcjonującej na terenie Węgorzewa wyróżnić można: drogi krajowe (łączna długość na terenie miasta – 5,3 km): nr 63: Perły – Kryłowo – Sławatycze – Domaczewo; drogi wojewódzkie (łączna długość na terenie miasta – 2,9 km): nr 650: Stara Różanka – Gołdap.
Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia
………
Przedsiębiorcy
Do najszybciej rozwijających się branż w Węgorzewie należą branże: usługowa, profesjonalna, naukowa i techniczna, edukacyjna oraz opieka zdrowotna i społeczna. W strukturze własnościowej podmiotów gospodarczych w Węgorzewie zdecydowanie dominują podmioty prywatne (około 95%).
Piękny Brzeg – Ośrodek Wypoczynkowy
Węgorzewo (nad jez. Święcajty), 11 – 600 Węgorzewo
tel. 570 95 55 44
e-mail: recepcja@pieknybrzeg.pl
http://pieknybrzeg.pl/
Położenie: Około 280 km od Warszawy, we wsch. części Mazur nad jeziorem Święcajty połączonym z Jeziorem Mamry.Ośrodek wypoczynkowy Piękny Brzeg to idealne miejsce na urlop na Mazurach. Największym atutem ośrodka jest jego malownicze położenie na wyniesionym brzegu jeziora Święcajty, z bezpośrednim dojściem do wody, co zapewnia naszym gościom niepowtarzalny widok na jezioro, który można podziwiać wprost z tarasów domków letniskowych przeznaczonych dla naszych gości. Ośrodek posiada ponad 400 metrów własnej linii brzegowej!Ze względu na rozległe, łagodne i piaszczyste zejście do wody jest to idealne miejsce dla amatorów windsurfingu i pływania.Powietrze, czysta woda licznych jezior i rzek, różnorodność krajobrazu polodowcowego i obfitość lasów, stwarzają doskonałe warunki także dla amatorów żeglarstwa, turystyki pieszej i rowerowej.Ośrodek posiada:
- Miejsce wyznaczone do kąpieli z piaszczystą plażą
- 160 miejsc w domkach campingowych 6, 4 i 2 osobowych (w pełni wyposażonych: łazienka i aneks kuchenny)
- tawernę serwującą regionalną kuchnię z dwoma tarasami widokowymi
- port jachtowy z nowymi sanitariatami
- obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Procedura weryfikacji pod kątem kryteriów „przyjazności dla rowerzystów” została przeprowadzona przez audytorów szlaku Green Velo. W ofercie ośrodka znajdują się usługi dedykowane turystom rowerowym.
- do dyspozycji gości: plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, boiska do siatkówki, miejsca ogniskowe, rowery turystyczne, rowery wodne, łodzie wędkarskie oraz kajaki.
- Na terenie ośrodka działa firma oferująca sprzęt pływający i sporty wodne
Eko-Natural
- Przemysłowa 7 L, 11-600 Węgorzewo
tel./fax. +48 87 427 02 51, tel. +48 723 975 065
biuro@eko-natural.com
https://eko-natural.com/
Eko-Natural to nowoczesna polska firma, która od kilkunastu lat działa na rynku probiotechnologii. Probiotyczne mikroorganizmy to podstawowe narzędzie natury, służące ochronie środowiska, roślin, zwierząt i ludzi. Kompozycja bakterii fermentacji mlekowej, drożdży, promieniowców i bakterii fototropowych znakomicie sprawdza się tam, gdzie nastąpiło zachwianie równowagi biologicznej, będącej efektem stosowania wszechobecnej chemii. Odpowiednio dobrane biopreparaty przywracają życie w zdegenerowanej glebie i zwiększają witalność roślin, wpływają na dobrostan zwierząt, zapobiegają zatruciom i chorobom przewodu pokarmowego oraz zwiększają przyswajalność pasz, a także likwidują odory towarzyszące produkcji fermowej, składowiskom śmieci, oczyszczalniom i trakcjom ściekowym.
NORTHMAN Stocznia Jachtowa
- Przemysłowa 10, 11-600 Węgorzewo
tel. +48 604785177
e-mail: biuro@northman.pl
https://northman.pl/
BIURO OBSŁUGI KLIENTA: tel. 87 4270300
DZIAŁ MARKETINGU: marketing@ahoj.pl
Stocznia Jachtowa Northman – wyłączny producent wielokrotnie nagradzanych jachtów żaglowych Maxus i motorowych Northman oraz Nexus.W ciągu kilkunastu lat działalności z małej rodzinnej firmy udało nam się stworzyć profesjonalną stocznię, której jachty docenione zostały nie tylko w Europie, ale również w najodleglejszych zakątkach świata (Ameryka Południowa, Japonia, Afryka, Syberia). Doświadczenie w branży, ciągłe udoskonalanie technologii i stosowanie nowoczesnych narzędzi, a przy tym dążenie do perfekcji i nastawienie na spełnianie oczekiwań klientów sprawiły, iż grupa zadowolonych odbiorców ciągle rośnie.Zdolność produkcyjna, z początkowych kilku jednostek rocznie, wzrosła obecnie do ponad 150 a załoga z kilku osób do ponad 80. Przez ten okres wyłoniliśmy zgrany i profesjonalny zespół, którego doświadczenie przekładające się na najwyższą jakość wytwarzanych produktów, jest podstawą naszej firmy.Realizujemy również niestandardowe projekty, wykonując jachty zgodnie ze specyfikacją zamawiającego. Stosowanie najwyższej jakości materiałów, profesjonalny park maszynowy, wydzielone strefy produkcyjne (rozpoczynając na kabinie do natrysku żelkotów, a kończąc na stanowisku kontroli jakości z basenem i deszczownią) i nadzór na każdym etapie powstawiania jachtu, spełniają marzenia o wyjątkowej jednostce posiadającej niespotykaną stylistykę.Własne modele jachtów żaglowych Maxus i motorowych Northman, Nexus, Courier, cieszą się popularnością wśród najbardziej wymagających żeglarzy. Zdobywają one nie tylko liczne nagrody, ale również spełniają surowe normy europejskie, czego dowodem jest przyznanie nam certyfikatów CE na wszystkie jednostki.Jakość na najwyższym poziomieNasze jachty zdobywają uznanie na całym świecie. Cechują się nautyką na najwyższym poziomie. Świadczą o tym pozytywne opinie polskich i zagranicznych żeglarzy, ale również duża ilość nagród przyznanych przez czołowych ekspertów w branży, zarówno w kraju jak i za granicą.
Tworzymy jednostki przeznaczone zarówno na śródlądzie jak i na wody morskie. Na regaty jak i do turystycznej żeglugi, a nawet na wyprawy dookoła świata ( Maxus Solo Around, Call of the Ocean). Wersje doskonałe do czarteru, ale też wymagające realizacje indywidualne (armatorskie). Bazujemy na najwyższej jakości osprzęcie.BezpieczeństwoNasze jachty podlegają certyfikacji przez Polski Rejestr Statków. Jednostki przygotowujemy również pod szczegółowe wymogi innych państw, jak i organizacji (np. odpowiednie kategorie Offshore Special Regulations wg ISAF).Jesteśmy użytkownikami swoich jachtów: nowoczesna flota Ahoj Czarter licząca ponad 100 jednostek, bazuje wyłącznie na jachtach wyprodukowanych w stoczni Northman. Co roku testujemy i analizujemy wprowadzane na naszych jednostkach udoskonalenia i modyfikacje. Zebrane doświadczenie pozwala nam budować jeszcze doskonalsze jednostki, zgodne z oczekiwaniami klientWażne wydarzenia: Call of the Ocean -rejsu dookoła świataPolski żeglarz – Szymon Kuczyński – zakończył samotny, okołoziemski rejs bez zawijania do portu na najmniejszym jachcie w historii światowego żeglarstwa. Na jachcie żaglowym typu Maxus 22 o długości 6,36 m, zbudowanym w polskiej stoczni Northman, Szymon opłynął kulę ziemską dookoła trzech przylądków w czasie 270 dni, 10 godzin i 29 minut. Kamiplast Export Import Janusz KamizelichTrygort 18, 11-600 Węgorzewo
tel. kom. 609 559 032, kom. 609 616 437
Fax. (87) 427 07 40
e-mail: kamiplast@vp.pl
http://www.kamiplast.pl/Firma KAMIPLAST działa w branży tworzyw sztucznych od 2002 roku. Jesteśmy producentem rękawa foliowego, worków na śmieci z folii LDPE i HDPE oraz reklamówki HDPE. W swojej ofercie posiadamy worki na śmieci w rozmiarach standardowych, jak i na specjalne zamówienia w dowolnych kolorach.Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji budowy nowej siedziby firmy na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Węgorzewie.
Oferta inwestycyjna
Prezentacja branż o największym potencjale rozwojowym
- usługi noclegowe
- usługi i produkcja osprzętu żeglarskiego
- produkcja jachtów
- produkcja i dystrybucja ekologicznych probiotycznych preparatów mikrobiologicznych, eko-naturalnych środków ochrony roślin
Tereny inwestycyjne – produkcja, usługi
Gmina Węgorzewo posiada grunty inwestycyjne o łącznej powierzchni ok. 4,4152 ha, położone w Węgorzewie przy ul. Ofiar Katynia i ul. Zesłańców Sybiru, objęte Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.
Poza terenami produkcyjnymi Gmina Węgorzewo posiada również tereny związane z turystyką i rekreacją.
Turystyka
Węgorzewo to region bujnej przyrody, malowniczych krajobrazów czy kontaktu z historią, tradycją i kulturą ludową dawnych mieszkańców Mazur. Choć nie bardzo przypomina wielkomiejską aglomerację, niewątpliwie zachwyca bogactwem naturalnego charakteru mazurskiej przyrody, doskonale służącemu zdrowiu i regeneracji sił.
Jeziorne akweny świetnie nadają się do żeglarstwa, wędkarstwa, nurkowania czy innych sportów wodnych. Czyste powietrze, bujna zieleń, dziewicze plaże, ostoje przyrody, zabytki i miejsca pamięci z I i II Wojny Światowej stwarzają znakomite warunki do wymarzonego urlopu zarówno dla tych, którzy aktywnie chcą spędzić wolny czas, jak i dla koneserów slowcity.Aktywne Węgorzewo to miejsce licznych wariantów ścieżek i tras rowerowych wijących się wśród mazurskich jezior i biegnących dawnymi torowiskami, leśnymi duktami, drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu drogowego, promenadą wzdłuż wybrzeży Kanału Węgorzewskiego i Węgorapy oraz oznakowanymi odcinkami ścieżek, w tym trasy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Sieć szlaków rowerowych oplatająca gminę Węgorzewo i okolice pozwala na wielość dowolnych kombinacji, zachęca do korzystania z infrastruktury zarówno wytrawnych cyklistów, jak i amatorów zwykłych przejażdżek.
Węgorzewo to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu dla wszystkich ceniących sobie komfort życia, przyjemność pracy z miejscem zamieszkania. Nowatorskie podejście samorządu do współczesnych trendów stawiających na jakość życia przejawia się w innowacyjnym kierunku rozwoju „Węgorzewa FIT CITY”
W szerokiej gamie propozycji atrakcji turystycznych, w kalendarzu imprez odbywających się w Węgorzewie każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy oferują szeroki wachlarz imprez, począwszy od Półmaratonu Węgorza i regat, poprzez festiwale muzyki popowej, rockowej, jazzowej, szantowej i sakralnej do festiwalu folkloru i jarmarku, podczas którego warto skosztować przysmaków regionalnej kuchni oraz poczuć prawdziwą tradycyjną mazurską atmosferę.
- Kościół pw. św. Piotra i Pawła – Zbudowany w stylu późnogotyckim w latach 1605-1611. Ciekawym elementem budowli jest sklepienie gwieździste, niespotykane nigdzie indziej na Mazurach. W kościele znajdują się najstarsze na Mazurach organy, skonstruowane w latach 1647-1648 i bogato zdobiony, barokowy ołtarz główny wykonany w 1652 r. w Królewcu.
87 427 09 51 - Muzeum Kultury Ludowej – Muzeum istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku pochodzącym z pierwszej połowy XVIII w. Historia zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Instytucja posiada bogate zbiory etnograficzne, archeologiczne i historyczne dotyczące przeszłości ziemi węgorzewskiej i terenu dawnych Prus Wschodnich oraz archiwum i biblioteka naukowa. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny, odzież i akcesoria obrzędowe charakterystyczne dla dawnych Mazur. Każdego roku w pierwszy weekend sierpnia muzeum organizuje Międzynarodowy Jarmark Folkloru, na który zjeżdżają twórcy ludowi z Polski i zagranicy. W trakcie imprezy prezentowany jest tradycyjny dorobek artystyczny, rękodzieło, obrzędy, muzyka i tańce ludowe.
87 427 32 42, www.muzeum-wegorzewo.pl - Park Etnograficzny – na posesji Muzeum Kultury Ludowej znajduje się niewielki skansen, w którym skupiono zabytki tradycyjnego budownictwa mazurskiego. Zwiedzający mogą obejrzeć drewniane chałupy z XVIII oraz XIX-to wieczny budynek gospodarczy i szachulcowy dom mieszkalny. W skansenowskich chałupach działają pracownie rękodzieła artystycznego (tkacka, garncarska i kwiaciarska),
- Muzeum Tradycji Kolejowej – usytuowane jest w dawnym budynku dworca kolejowego. Zgromadzone zostały w nim zbiory obrazujące historię kolejnictwa obszaru Prus Wschodnich oraz eksponaty związane z koleją mazurską. W skład wystawy wchodzą: dokumenty, fotografie, mapy, urządzenia techniczne i elementy taboru kolejowego, tablice informacyjne, ubiory kolejarskie itp.
662 488 696, 87 427 14 00 - Zamek krzyżacki – Zamek w Węgorzewie jest najstarszym zabytkiem miasta zbudowanym w końcu XIV w. W trakcie przebudowy w 1845 r. zawalił się ostatni szczyt z czasów krzyżackich, co spowodowało, że zamek całkowicie zatracił swoją historyczną formę. Budynek wielokrotnie był przebudowywany. Mieścił się w nim m. in. sąd oraz więzienie. Zamek został spalony w 1945 r. W latach 70. częściowo odbudowany. Obecnie swą formą nie przypomina klasycznych zamków średniowiecznych i stanowi własność prywatną. Nie jest udostępniony do zwiedzania.
- Park miejski im. J. A. Helwinga – W latach 1821-1924 w obecnym parku miejskim mieściło się seminarium nauczycielskie, a później gimnazjum. Dziś park ze starodrzewiem, malowniczą Węgorapą, pamiątkowym głazem z tablicą z napisem „PARK MIEJSKI im Jerzego Andrzeja Helwinga” i strefami aktywności jest miejscem relaksu i wypoczynku.
- Zegar słoneczny na Placu Grunwaldzkim – Dla miłośników zegarów i tych, którzy chcieliby skorzystać z innej metody ustalenia czasu niż tradycyjny zegarek, niewątpliwą atrakcją będzie zegar słoneczny usytuowany na niewielkim skwerze, gdzie przy odrobinie słońca i własnej osoby ustalimy aktualny czas.
- Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty – Ze wzgórza, na którym usytuowano cmentarz z okresu I wojny światowej poległych w okolicach Węgorzewa żołnierzy niemieckich i rosyjskich, rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Doskonałe miejsce do podziwiania zachodów słońca.
- Kalska kolumna – Zagadkową budowlą jest usytuowany na niewielkim starym cmentarzu przy drodze z Węgorzewa do miejscowości Kal, ceglany, czworoboczny słup o wysokości 3,60 m. Zbudowany prawdopodobnie około 1517 r. (inne źródła podają, że ok. 1573 r.), jako kapliczka katolicka ku czci Matki Bożej, upamiętniająca zahamowanie przyboru wód na Mamrach. Z kolumną związana jest miejscowa legenda, która głosi, że 28 grudnia 1564 dwie młode pary zabawiały się w karczmie usytuowanej na obszarze dzisiejszego obelisku. Odurzeni miłością i upojeni alkoholem nie zauważyli obecności szatana, który zjawił się, by ukarać młodych za ich rozpustę. Ku przestrodze innych w miejscu usytuowania dawnej karczmy, wybudowano kolumnę, na której umieszczono wiersz węgoborskiego pastora Wincentego Barfusa, zapisany po polsku, niemiecku, litewsku i łacinie.
- Góra Konopki – znajduje się przy trasie krajowej nr 63 Węgorzewo – Giżycko. Wśród mieszkańców miejsce nosi nazwę „Diabla Góra” i wiąże się z nim pewna miejscowa legenda, o Konopce, Konopkowej i Diable. Na wzniesieniu znajduję się cmentarz żołnierzy radzieckich poległych podczas II Wojny Światowej oraz pomnik przedstawiający trzy stylizowane postacie uzbrojonych żołnierzy ze sztandarem. Betonowy monument o wysokość 6,8 m jest dziełem olsztyńskiego rzeźbiarza Ryszarda Wachowskiego. Odsłonięcia dokonano 7 listopada 1968.
- Kompleks bunkrów w Mamerkach – W odległości 8 km od Węgorzewa w Przystani znajduje się dawna Główna Kwatera Dowództwa Niemieckich Sił Lądowych OKH o kryptonimie „Mauerwald”. W latach 1940 – 1944 pomiędzy jeziorem Mamry a linią kolejową Węgorzewo-Kętrzyn na obszarze ok. 250 ha powstało miasteczko złożone z żelbetonowych bunkrów, schronów przeciwlotniczych i innych obiektów militarnych. Kwaterę wybudowano do celów kierowania wojskami lądowymi i zarządzania działaniami wojennymi prowadzonymi na froncie wschodnim. Dziś miłośnicy obiektów militarnych uzbrojeni w latarki mogą zwiedzać ponad 30 bunkrów niezniszczonych przez wojnę oraz podziwiać widoki z najwyższej 38m wieży widokowej na Mazurach. Główną atrakcją jest bunkier „gigant”, w którym można obejrzeć replikę Bursztynowej Komnaty oraz rekonstrukcję łodzi podwodnej U-BOOT. W 2009 roku uruchomiono podziemny tunel pomiędzy bunkrami 28 a 30, o długości 30 metrów. Bunkry można zwiedzać przez cały rok wytyczonymi trasami. W okresie od maja do końca października zwiedzanie jest płatne.
tel: 698 793 104, www.mamerki.com - Kompleks pałacowo-parkowy w Sztynorcie – Na cyplu między jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry, zaledwie 15 km od Węgorzewa położony jest w osiemnastohektarowym parku Pałac Lehndorffów, dawna siedziba starego pruskiego rodu. Wzniesiony w latach 1689-1697 dwukondygnacyjny gmach na planie prostokąta swój ostateczny kształt architektoniczny zyskał w XIX w. W skład zespołu pałacowego wchodziły oficyny dworskie, dworek łowczy, stajnie, herbaciarnia, oranżeria, spichlerz a także duża, neogotycka kapliczka z ośmiobocznymi filarami. Od 1420 do 1945 roku pałac był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najpotężniejszych rodów szlachty pruskiej. W 1940-44 rezydował tu minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop. Do pałacowego dziedzińca prowadzi 850 metrowa aleja z trzystuletnimi dębami, które stanowią pomniki przyrody. Zabytkowa posiadłość jest w trakcie prac remontowo-restauracyjnych.
Obecnie właścicielem pałacu jest polsko-niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury. - Kanał Mazurski – Unikatowa budowla, na skale europejską, z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, miała stanowić połączenie mazurskich jezior z Bałtykiem. Od 1862 roku, kiedy to wykonano pierwsze plany, pomimo wielokrotnie ponawianych prób, kanał nigdy nie został ukończony. Na terenie Polski Kanał Mazurski biegnie od jeziora Mamry przez jezioro Rydzówkę, w kierunku północno-zachodnim do granicy państwowej. Na tym odcinku znajduje się pięć śluz: Leśniewo Górne, Leśniewo Dolne, Piaski, Bajory Małe i Długopole, z których tylko jedna jest czynna. Wybudowano również dwie zasuwy (jazy) zabezpieczające kanał w razie awarii śluz Leśniewo Górne i Piaski. Łączna długość kanału wynosi 51,3 km, z czego 22 km znajduje się na terenie Polski. Wszystkie istniejące urządzenia na kanale są traktowane jako zabytki hydrotechniki.
- Śluzy na Kanale Mazurskim – Śluzy Kanału Mazurskiego: Leśniewo Dolne, Leśniewo Górne, Śluza Guja-Piaski, Bajory Małe, Bajory Wielkie. W Kolonii Leśniewo znajdują się dwie nieukończone śluzy: Leśniewo Dolne i Leśniewo Górne. Na przedniej ścianie korpusu śluzy widoczna jest odciśnięta hitlerowska odznaka. Jazy nie hamują przepływu wody, światło ich jest równe szerokości kanału. Na odcinku do jeziora Rydzówka szerokość kanału wynosi do 25 m, głębokość do 1,6 m, a na odcinku od jeziora szerokość wynosi 20 m, a głębokość 1,2 m. Kanał został zaprojektowany do przepływu statków o wyporności do 240 ton. Wszelkie budowle melioracyjne związane z kanałem są nieczynne. Na trasie kanału oprócz 5 śluz znajdowały się 3 mosty kolejowe i 8 drogowych oraz 3 jazy i 3 poprzeczne groble ziemne. Niektóre z wymienionych obiektów zostały wysadzone w powietrze w styczniu 1945 r. Przy śluzie Guja i w Przystani zbudowano strażnicę wraz z budynkami gospodarczymi.
- Kwatera Himmlera w Pozezdrzu – W połowie drogi między Węgorzewem a Giżyckiem znajduje się Czarny Szaniec, dawna polowa siedziba Heinricha Himmlera, ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy, dowódcy SS i policji. Łącznie z trzema liniami zasieków, kompleks o kryptonimie „Hochwald” zajmował obszar 4 km2 i składał się z 6 żelbetowych schronów, z których jeden stanowiło więzienie, w którym przetrzymywano komendanta głównego Armii Krajowej gen. Bora-Komorowskiego. Obiekty kwatery zostały zniszczone w 1945 r.. W dobrym stanie zachował się jedynie gigantyczny schron. Teren jest oznakowany i udostępniony do zwiedzania oraz stanowi część edukacyjnej ścieżki przyrodniczej.
- Kościół pw. św. Józefa w Węgielsztynie – Gotycka budowla z połowy XV wieku, wzniesiona przez Krzyżaków. Jeden z najstarszych zabytków w gminie Węgorzewo. Kościół zbudowany jest z polnego kamienia, otynkowany, jednonawowy, z dwuspadowym dachem krytym dachówką. Sklepienie w zakrystii beczkowe, w nawie – kolebkowe. Wnętrze z XVII wieku: ambona z ornamentykę niderlandzką, krucyfiks w kruchcie i zamek w drzwiach zakrystii. Zachowana granitowa chrzcielnica i barokowy ołtarz z czasów powstania tej budowli czyni ją prawdziwą perełką pośród obiektów sakralnych na Mazurach. W 1771 r. dobudowano do świątyni część zachodnią z wieżą wysokości 32 m.
- Stara Szkoła w Harszu – Na terenie Starej Szkoły powstałej w XVIII w. funkcjonuje obiekt noclegowy i galeria, w której można kupić lub obejrzeć rękodzieło artystyczne wykonane przez miejscowych twórców. Są to drewniane rzeźby, obrazy z mazurskimi krajobrazami, ceramika, metaloplastyka, hafty, patchworki. Galeria czynna jest od maja do września. Dwa razy w roku (maj, październik) organizowane są przez właścicielkę Starej Szkoły plenery malarskie.
- Kwatera gen. Lammersa w Radziejach – W lesie ok. 3 km od miejscowości Radzieje, znajduje się była kwatera szefa kancelarii SS Obergruppenführera Hansa Lammersa.
- Wyspa Upałty – Największa wyspa na całych Mamrach z 200-letnim drzewostanem. Do 1945 roku była własnością hrabiowskiego rodu Lehndorffów, właścicieli pałacu w Sztynorcie. Zachowały się na niej kilkusetletnie aleje starych drzew oraz ruiny starej gospody i leśniczówki. Wyspa jest rezerwatem przyrody, występują tu stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika. Na południowy wschód od Upałt leży niewielka Mała Kępa (Okulary) zwana za czasów niemieckich Wyspą Piramidy.
- Rezerwat Przyrody Jezioro Siedem Wysp – Rezerwat położony jest na terenie gminy Węgorzewo, wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Skryte wśród porośniętych krzewami wzgórz oraz szuwarów przyrodnicze centrum rezerwatu to jezioro Oświn, zwane Jeziorem Siedmiu Wysp. Prawdziwa perła natury, rzadko odwiedzana przez turystów. Nie ma tu ośrodków wypoczynkowych, kąpielisk, motorówek ani żaglówek. Jezioro wraz z otaczającymi je podmokłymi łąkami i lasami zostało objęte ochroną rezerwatową w 1956 roku. W 1984 roku wpisano je na listę obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym (tzw. Listę Konwencji Ramsarskiej), a w 1998 roku – na europejską listę ostoi ptasich. Oświn jest prawdziwym rajem dla ornitologów, spotka się tu około 130 gatunków ptaków. Oprócz wielu gatunków gęsi i kaczek, można tu zobaczyć rzadkich drapieżców: bielika czy rybołowa. Nad brzegami jeziora gniazdują bociany czarne. Występują tu również inne zwierzęta, m.in.: raki i żółwie błotne, a na półwyspie Zielony Ostrów w całkowicie naturalnych warunkach żyją koniki polskie (potomkowie tarpana).
- Kościół w Radziejach – Kościół klasycystyczny, wybudowany w 1673 r. dzięki finansowemu wsparciu Ahasvera von Lehndorffa. Przywilejem Fryderyka Wilhelma z 1683 r. Ahasver von Lehndorff uzyskał dziedziczne prawo patronackie nad kościołem. Obecny kościół został wzniesiony przez ewangelików w 1827 r. Świątynia zbudowana na planie foremnego ośmioboku z cegły, kamieni polnych oraz materiałów z XV wiecznych pozostałości po dawnym kościele. Ostrosłupowy dach pokryty dachówką, zakończony jest latarnią. W centralnej części kościoła znajduje się naturalnej wielkości figura Chrystusa na krzyżu. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII w. Z tego okresu jest też barokowy anioł chrzcielny, amorek i figury ewangelistów. Po II wojnie światowej świątynia przeszła na rzecz wspólnoty katolickiej.
Wydarzenia i kultura
- marzec Kaziuki nad Węgorapą – Spotkanie z tradycją wileńską
- 1 maja Otwarcie Sezonu Żeglarskiego
- 2 maja Półmaraton Węgorza
- Wyścig rowerowy Mazury MTB etap – Bike Tour Węgorzewo
- czerwiec-wrzesień cykliczne wycieczki rowerowe Green Tour
- ostatni weekend czerwca Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych
- lipiec Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo
- lipiec Czempionat Koni Zimnokrwistych w Stulichach
- lipiec Dni Węgorzewa
- lipiec Biesiada Cygańska
- sierpień – Międzynarodowy Jarmark Folkloru
- sierpień – Beach Party Węgorzewo
- sierpień – Vęgorapa Jazz
- sierpień – Dance Party nad Węgorapą
- wrzesień – Dożynki Powiatowe
- wrzesień – Regaty Northman – Cup
- wrzesień – Cyklocross Jesienny MTB o Puchar Burmistrza Węgorzewa
- wrzesień – Regaty Mamert Cup
- listopad – Zaduszki Jazzowe
- listopad Jesienne Święto Biegów
Statystyczne Vademecum Samorządowca



Specjalizacje
- turystyka
- meblarstwo
kontakt
Urząd Miejski w Węgorzewieul. Zamkowa 3
11-600 Węgorzewo
-
Barbara Białobrzeska +48 87 427 40 09 barbara.bialobrzeska@wegorzewo.pl
-
Aurelia Siechodnik +48 87 427 40 09 promocja@wegorzewo.pl