Miasto Giżyckopowiat giżycki

 • powierzchnia 14 km2
 • demografia 29480 mieszkańcow
 • gospodarka 3414 podmiotów gospodarczych

Informacje ogólne

Giżycko to największe miasto, leżące w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. W okolicy leży ponad 100 jezior, które otaczają miasto ze wszystkich stron. Miasto poza tym, że pełni rolę głównego ośrodka wczasowo-turystycznego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest również ważnym punktem na mapie gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego.

czytaj więcej

Infrastruktura

Giżycko połączone jest z krajową infrastrukturą transportową. Do granicy z Rosją i Litwą jest zaledwie ok. 100 km. Transport towarów do klientów końcowych najczęściej odbywa się za pomocą sieci drogowej, ale istnieje także możliwość transportu kolejowego oraz intermodalnego – porty morskie w Gdyni i Gdańsku odległe są zaledwie o ok. 270 km. Lotniska międzynarodowe znajdują się w Szymanach k. Szczytna (105 km) – Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, Gdańsku (270km) i Warszawie (250 km).

czytaj więcej

Kapitał ludzki i struktura zatrudnienia

 • Liczba ludności: 29 480
 • Liczba ludności w wieku produkcyjnym: 18 811
 • Stopa bezrobocia w Gminie Miejskiej Giżycko: 10,6 %
 • Liczba osób bezrobotnych w powiecie (styczeń 2018): 2013
 • Średnie wynagrodzenie (w powiecie): 3 446,45 zł brutto
czytaj więcej

Przedsiębiorcy

Potencjał Gospodarczy

 • Giżycko to największe miasto, leżące w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uznanych za najpiękniejszy region w Europie i jedno z 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Miasto poza tym, że pełni rolę głównego ośrodka wczasowo-turystycznego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego.
 • Miasto prężnie rozwinęło się w ciągu ostatnich kilku lat i wszystko wskazuje na kontynuację tego trendu w przyszłości. Liczne projekty z dofinansowaniem Unii Europejskiej z roku na rok podnoszą jakość i standard tkanki miejskiej. Stałe nakłady na budowę i poprawę infrastruktury sprawiły, że miasto jest w pełni uzbrojone.
czytaj więcej

Oferta inwestycyjna

Inwestycje, które realizuje Gmina Miejska Giżycko można na bieżąco obserwować na stronie: www.inwestycje.gizycko.pl

Gmina Miejska Giżycko ma duży potencjał jeśli chodzi o realizację zadań pochodzących z funduszy unijnych w okresie programowania 2014-2020, których udział finansowania stanowi 70 %.

czytaj więcej

Otoczenie biznesu

 • Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, który zrzesza 81 przedsiębiorców z następujących branż: blacharstwo, cukiernictwo, elektronika RTV, elektromechanika, fryzjerstwo, gastronomia, handel – sprzedawca, instalacje sanitarne, instalatorstwo elektryczne, jubilerstwo, krawiectwo, mechanika pojazdowa, ogólnobudowlane – murarstwo, piekarstwo, wędliniarstwo, stolarstwo, ślusarstwo, tapicerstwo. Cech świadczy kompleksowe usługi informacyjne, inkubację przedsiębiorstw oraz oferuje szkolenia dla przedsiębiorców.
czytaj więcej

Turystyka

Zbiorniki wodne wokół miasta tworzą dogodne warunki dla żeglarstwa, kajakarstwa i sportów wodnych. Kanały łączące jeziora tworzą atrakcyjne szlaki wodne o długości 170 km łączącej Giżycko z Węgorzewem, Mikołajkami, Rucianem Nidą i Piszem regularnie kursują statki.

czytaj więcej

Wydarzenia i kultura

Gmina Miejska Giżycko z pomocą Giżyckiego Centrum Kultury tworzy bogatą ofertę kulturalna dla mieszkańców i turystów.

Imprezy

Kalendarz najważniejszych imprez w załączeniu oraz na stronie mojegizycko.pl: http://mojegizycko.pl/kulturaln-e-gizycko/lista-wydarzen/


Statystyczne Vademecum Samorządowca

LINK do statystycznego portretu gminy